Jump to content

Kanapeja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjendeni tek artikulli Kanapeja. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.
Kanapeja

Kanapeja është ndenjëse e gjatë, zakonisht me shpinëz dhe e veshur, ku mund ë rrinë katër-pesë veta ose mund të shtrihet dikush për të pushuar ; divan prej dërrase pa dyshek[1].

Në shtëpi, kanapeja zakonisht mund te gjendet ne dhomën e ndenjes, por edhe në ambiente të tjera. Gjithashtu përdoret në ambiente të ndryshme në hotele, në disa bare dhe në zyra[2].

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980
  2. ^ "Couch". Merriam-Webster. Marrë më 2012-05-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)