Jump to content

Kandili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjendeni tek artikulli Kandili. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.

Kandili është mjet i thjeshtë në formë të konit, që përbëhet nga një enë e vogël prej teneqeje, prej tunxhi a prej qelqi, të mbushur me vajguri ose me vaj të mirë dhe nga një fitil në grykën e kësaj ene që përdorej për ndriçim; bishtuk si dhe drita e dobët e këtij mjeti.[1]

Burim i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980