Kankakee, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kankakee, Illinois
Anglisht : City of Kankakee
qytet
noform
Kankakee County Courthouse, in Kankakee, Illinois
Vendndodhja
Kankakee, Illinois is located in SHBA
Kankakee, Illinois
Kankakee, Illinois

Koordinatat: 41°7′12″V 87°51′40″P / 41.12000°V 87.86111°P / 41.12000; -87.86111

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Kankakee
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 27537 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1853
Kodi Postal 60901
Prefiksi 815, 779
Koordinatat 41° 7′ 12″ Veri

87° 51′ 40″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.citykankakee-il.gov

Kankakee, Illinois (City of Kankakee) është një qytet në qarkun Kankakeeshtetit federal Illinois, SHBA. Në Kankakee, Illinois jetojnë 27537 banorë (2010)[1]. Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (14.62 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (656 ft).[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Annual Estimates of the Resident Population: April 1, 2010 to July 1, 2012". United States Census Bureau. Marrë më 8 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kankakee". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kankakee, Illinois – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale