Kaparieli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kaparieli
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Shqipëria
Qarku Qarku i Gjirokastrës

Kaparieli (haset edhe ne formen Kaparjeli)është fshat në jug të Shqipërisë në pjesën perëndimore të aksit Tepelenë-Gjirokastër, shtrihet në gjerësi gejografike 40° 8' 31"[1] veri dhe gjatësi 19° 56' 44"[1] lindje. Ka per kufij fqinjesore me Fterra dhe Zhulati Ky fshat është mbetet intersesant per emertimin e tij specifik.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etnografi Entologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kulturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vatra e Kulturës në Kapariel zhvillon edhe tani veprimtari kulturore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]