Kapiteni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wiki WikiFjalori: Kapiteni – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë

Kapiteni ose kapiten titull në hierarkinë e strukturave të organizuara si p.sh.: strukturat ushtarake, sportive etj.

Kështu në forcat ushtarake kapiten është komandanti i një anije ose i një aeroplani; ai që drejton një mjet të madh lundrues si dhe grada ushtarake kapiten. Grada kapiten është grada e oficerit e shkallës së tretë, me ulët se e majorit.

Përdorime të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kapiteni (futboll) : Kapiteni sportiv është përgjegjësi i një skuadre ose i një ekipi.

Kjo faqe bën kthjellimin e titujve që kanë për bazë Kapiteni.
Nëse një lidhje e brendshme ju solli këtu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen në fjalë që të ridrejtojë direkt te faqja e duhur.