Jump to content

Kapitullimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kapitullimi është veprim që nënkupton vetë pranimi i mundjes dhe dorëzimi armikut, duke ndërprerë veprimet luftarake a kundërshtimet e duke pranuar kushtet që dikton ai si fitues.

  • Kapitullimi i Gjermanisë - Berlin
  • Kapitullimi i Sebisë - Kumanovë
  • Kapitullimi i Fllanzes


Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]