Jump to content

Karafili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karafili

Karafili (Latinisht: Dianthus caryophyllus) është një lule e gjinise Dianthus.

Është lule shumë romantike e vlerësuar në Shqipëri në rajonin e Shkodrës dhe në shumë qytete shqiptare. Karafili i bardhë simbolizon pasionin ndërsa karafili i kuq simbolizon ndjenjat mishërore. Karafili mund tle të tjera, falë shumëllojshmërisë së ngjyrave dhe i jep kompozimit një energji pozitive.

Kuptimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gjuhën e luleve sipas revistës Living [1] karafili është një lule plot kontraste dhe kontradikta. Nga njëra anë ai mbart simbolin e dashurisë kalorësiake dhe të guximshme. Karafili është një lule plot pozitivistet dhe që mund të kombinohet lehtë me lulet e tjera për shkak të ngjyrave të shumta që ka. Karafil i kuq të ngjall ndjenja të forta ndërsa karafil i bardhë paraqet pasionin e vërtetë. Por nga ana tjetër, karafili ka edhe një reputacion të keq. Për disa njerëz si aktorët kjo lule mishëron mungesën e fatit . Jashtë vendit imazhi i tij është i lidhur me ngjarje të veçanta. Në Itali për shembull është përdorur tradicionalisht për të bërë kurora. Në Portugali ai ishte një simbol politik i protestuesve kundër diktaturës në Caetano në vitin 1974 e njohur si "revolta e karafilave

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2020. Marrë më 21 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)