Karati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Madhësi matëse
Sistemi ?
Madhësia Masa
simboli
Njësia karati
simboli ?
SI ?
redaktoni kutinë

Karat është një njësi matjeje për gamme, stoli, të gurëve të çmuar dhe pastërtinë e metaleve të çmuar. Rrjedh nga greqishtja Keration që do të thotë pesha e imët, e vogël.

Gurë të çmuar[redakto | redakto tekstin burimor]

Masa e një Karati është vendosur të jetë 200 miligramë më 1907. Karati përdoret si peshë për gurë të çmuar dhe gjysëm të çmuar parasëgjithash diamante safir, rubin, emerod, smerald dhe opal.

Karati si masë e pastërtisë[redakto | redakto tekstin burimor]

Me njesine Karat matet edhe pastërtia e metaleve të çmuara, si për shëmbull ari. Masa e një karati tregon një të njëzet e katërtën në pastërti sipas peshës. Kjo do të thotë që 1 karat ar përmban 4,167 % ar, ndërsa 24 karat është ar i pastër (100 %)

Këto legura përdoren më shumë

  • Ari 999 = ~ 24 karat, përmban 999 ‰ ar, i kuq në të verdhë, shumë i butë
  • Ari 965 = ~ 23 karat, 964‰ ar, (vjen nga Tailanda)
  • Ari 900 = ~ 22 karat, 900‰ ar, pjesa tjetër argjent dhe bakër (Münzen)
  • Ari 833 = ~ 20 karat, 833‰ ar, pjesa tjetër argjent dhe bakër
  • Ari 750 = ~ 18 karat, 750‰ ar, pjesa tjetër argjent dhe bakër, ideal për stoli
  • Ari 585 = ~ 14 karat, 585‰ ar,
  • Ari i bardhë = 50 - 75% ar, 5 – 25% bakër, 10 - 18% argjent, 5 - 10% zink, max 2% mangan dhe max 5% nikel
  • Ari 333 = ~ 8 karat

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]