Jump to content

Karl Gustav Pilo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Artikulli ka nevojë për përmirësim gjuhësore. --Adventus 12 gusht 2010 10:22 (CEST)
Karl Gustav Pilo

Karl Gustav Pilo u lind në vitin 1711 dhe vdiq në vitin 1793. Ai ishte piktor suedez.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi përfundoi studimet në Stockholm në Olof Arenius ai shkoi në Skone, ku punoi nje seri portretesh me porosi, pastaj në vitin 1741 u zhvendos në Kopenhagen. Këtu Pilo arriti shumë sukses: Në vitin 1745 u emërua piktor i oborrit mbretëror, prej 1748 punoi si profesor në Kunstakademiet, ku u bë drejtor në 1771. Një vit më pas u detyrua të lërë Danimarkën dhe u kthye në Suedi atje u zgjodh si drejtor në shkollën e akademisë se arteve suedeze. [nevojitet citimi] Në dekadën e fundit të jetës se tij u mor me punimin e një pikture të papërfunduar mbi kurorëzimin e Gustav III në Storkyrkan (sot Muzeu Nacional i Suedisë). Kryesisht i ndikuar nga arti plastik i shokut Arenius, në vitin 1740 aplikoi stilin rokoko me ngjyra të ftohta dhe të ndritshme, më vonë pas vitit 1760 u ndikua nga mjeshtria e Rembrandtit dhe përdori një kolorit më te thellë dhe më të ngrohtë, gjithashtu një stil psikologjik me dritë.

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]