Karl Ziegler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karl Ziegler

Karl Ziegler lindi më 26 nëntor 1898 në Helsa (Hessen) dhe vdiq më 11 gusht 1973 në Mülheim an der Ruhr. Ishte kimist gjerman. Në vitin 1963 mori çmimin Nobel në lëmin e kimisë.