Karlie Kloss

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Karlie Kloss
Michael Kors Spring-Summer 2014 58.jpg
Karlie Kloss ecën në pistën në shfaqjen Michael Kors Pranverë/Verë 2014 në Javën e Modës në Nju Jork, shtator 2013
Lindi më Gusht 3, 1992(1992-08-03) (25 vjeç)
Vendlindja Chicago, Illinois, U.S.
Emër tjetër Karlie Elizabeth Kloss
Profesioni Modele

Karlie Elizabeth Kloss (i lindur më 3 gusht 1992) është një modele amerikane e modës dhe sipërmarrëse. Ajo ishte një Engjëll i Victoria Secret nga viti 2011 deri në vitin 2014.[1]

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kloss u lind në Çikago, Illinois.[2] Ajo është vajza e Tracy (Ode Fares), dhe Kurt Kloss, një mjek i emergjencës. Familja e saj ka rrënjë daneze, gjermane dhe polake.[3] Ajo ka tre motra, Kristine dhe binjaket Kimberly dhe Kariann. Ajo u shpërngul në St Louis, me familjen e saj, në vitin 1994. Kloss e ka quajtur trajnimin e saj të baletit klasik "një gjë e bukur" që e mësoi atë si të lëvizë në botën e modelimit dhe ishte një terren i madh trajnimi për ecjen e pistës së saj. Kloss u "zbulua në një shfaqje të pistës me përfitim lokal".[4]

Ajo ndoqi shkollën e mesme Webster Groves në Webster Groves, Misuri. [5][6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2006–2010: Fillimet dhe zbulimi i modelimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2006, në moshën 14 vjeçare, Kloss paraqiti një xhirim të mbuluar dhe editorial për revistën Scene Magazine në Çikago, me fotografin David Leslie Anthony,[7] në një përkufizim redaktues të titulluar "Almost Famous.[8] Elita Chicago (tani Factor Women) më pas i përcillte fletët e thyerjes në Elite NY, e cila pastaj solli Klossin në Nju Jork.

Kloss në pistën për Zac Posen, vjeshtë 2008 në Javën e Modës të Nju Jorkut


Një nga sfilatat e saj të para të modelimit ishte për fëmijët Abercrombie kur ajo pozoi për setin fotografik të fotografit Bruce Weber. Në janar të vitit 2008 ajo u largua nga Elita dhe nënshkroi me NEXT Model Management. Ajo përfundoi duke ecur 31 pista në Javën e Modës së Nju Jorkut, veçanërisht mbylljen për Marc Jacobs, hapjen e Carolina Herrera dhe duke zënë dy pikat në Doo.Ri.[9] Pas Nju Jorkut, ajo udhëtoi 20 shfaqje në Milano dhe 13 në Paris për koleksionet e vjeshtës 2008, me 64 shfaqje në një sezon të vetëm. Kloss u gjet në mes të një mosmarrëveshjeje ligjore kur agjencia e saj e mëparshme Elite Model Management paditi modelin NEXT Model për gjasme duke vjedhur yllin e saj të ri duke i ofruar "kompensim të pahijshëm" për të nënshkruar. Elita ndjeu se ata ishin përgjegjës për nisjen e karrierës së saj dhe rezervonin shumë punë për të. Çështja u zgjidh përfundimisht jashtë gjykatës.[10]

Perceptimi i industrisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vogue Paris e shpalli atë një nga 30 modelet më të mira të viteve 2000 [11]

Models.com ka thënë se Kloss "përfaqëson standardin e artë të modelimit - një vajzë me pamjen, vigjilencën dhe shtytjen për të marrë gjërat në nivelin e ardhshëm".[12]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Karlie Kloss Leaving Victoria's Secret for NYU". Business Insider. Archived from the original on March 9, 2015. Retrieved November 24, 2015.
 2. ^ "Karlie Kloss: Model Profile". New York Magazine. Archived from the original on July 8, 2016. Retrieved August 8, 2016.
 3. ^ Blasberg, Derek (February 16, 2013). "The Klosses". The Wall Street Journal. Archived from the original on November 27, 2013. Retrieved January 14, 2014.
 4. ^ "Karlie". Teen Vogue. September 17, 2007. Retrieved July 20, 2008.
 5. ^ Samson, E. J. "Meet Karlie Kloss's Classmates". Teen Vogue. Retrieved July 27, 2017
 6. ^ Peterson, Deb (May 4, 2011). "Top fashion model Karlie Kloss goes to the Webster Groves High School prom". St. Louis Post-Dispatch. Kevin Mowbray. Retrieved September 30, 2012.
 7. ^ Scene Magazine, June 2006
 8. ^ Scene Magazine, June 2006
 9. ^ "Karlie Kloss Is Fashion Week's Top Model". New York Magazine. February 11, 2008. Retrieved July 12, 2011.
 10. ^ "Karlie Kloss". Vogue UK. Retrieved November 24, 2015.
 11. ^ "Les 30 mannequins des années 2000". Vogue Paris (in French). Condé Nast Publications. December 18, 2009. Retrieved January 20, 2010.
 12. ^ "New Supers—Karlie Kloss". Archived from the original on November 12, 2017. Retrieved November 12, 2017.