Karlina Leksono Supelli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Supelli duke folur në koferencën ndërkombëtare

Karlina Leksono Supelli (lindi më 15 janar 1958) është astronome dhe filozofe indoneziane. Ajo është një nga femrat e para si astronome. Ajo studioi në universitetin e Londrës, por e ndërroi dhe përfundoi doktoraturën në Universiteti i Indonezisë në vitin 1997. Më 23 shkurt 1998, ajo morri pjesë në protestën e organizuar nga e cila u organizua nga Jurnal Perempuan me përkrahje të Suara Ibu Peduli (Zëri i nënave). Kjo protestë u organizua për shkak rritjes të çmimit të qumështit. Në këtë protestë, Supelli së bashku me Gadis Arivia dhe Wilasih Noviana u arrestuan, ku tre të tjerë u liruan nga burgu.