Karlo Ressler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Karlo Ressler (lindur më 26 dhjetor 1989) është një politikan kroat i cili ka shërbyer si deputet i Parlamentit Evropian që nga viti 2019. [1]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ressler u diplomua me nderime në Fakultetin Juridik të Universitetit të Zagrebit . Ai përfundoi vitin e fundit në Universitetin e Sheffield, Angli, duke marrë pjesë në Programin Erasmus . Në Institutin Max Planck për të Drejtën Penale të Huaja dhe Ndërkombëtare në Freiburg, Gjermani, ai është duke përfunduar doktoraturën për trafikimin e qenieve njerëzore në Evropën Juglindore

Pas diplomimit në vitin 2014, Ressler filloi të punojë si asistent në Fakultetin Juridik të Universitetit të Zagrebit. 

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ressler është anëtare e Bashkimit Demokratik Kroat (HDZ) që nga viti 2009. Nga viti 2013 deri në vitin 2016, ai ishte asistent i Andrej Plenkoviç, një anëtar i Parlamentit Evropian në atë kohë. Kur HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare të vitit 2016, ai u emërua këshilltar për çështje juridike dhe politike të kryeministrit Plenkoviç.

Anëtar i Parlamentit Evropian, 2019–tani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ressler udhëhoqi listën e HDZ-së për zgjedhjet e Parlamentit Evropian në maj 2019 . HDZ fitoi 4 mandate dhe numrin më të madh të votave me 22.7 për qind, ndërsa Ressler fitoi numrin më të madh të votave preferenciale në listën e HDZ-së; 52,309 vota gjithsej (21.71 përqind) që ishte rezultati i katërt më i mirë i përgjithshëm.

Në vitin 2017, Ressler drejtoi Grupin e Punës për Statutin e ri të HDZ-së. Aktualisht është anëtar i Komisionit të Statutit të HDZ-së dhe nënkryetar i Komisionit Gjyqësor të Partisë. Ai koordinoi krijimin e Programit të HDZ-së "Kroacia për brezat" për zgjedhjet e Parlamentit Evropian 2019.

Ressler është nënkryetar i Rinisë së Partisë Popullore Evropiane (YEPP) për mandatin e dytë.

Brenda Parlamentit të Nëntë Evropian, Ressler shërben në Komitetin për Buxhetet (BUDG) dhe Komitetin për Liritë Civile, Drejtësinë dhe Çështjet e Brendshme (LIBE). Në këtë cilësi, ai ka qenë raportues i parlamentit për një ligj të vitit 2020 që rregullon trajtimin e gjurmëve të gishtërinjve [2] dhe për buxhetin e Bashkimit Evropian për vitin 2022. [3]

Përveç detyrave të tij në komisione, Ressler është pjesë e delegacionit të parlamentit për marrëdhëniet me Kinën. [4] Ai është gjithashtu anëtar i Forumit Evropian të Internetit [5] dhe i Intergrupit URBAN. [6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ His MEP profile
  2. ^ Mia Bartoloni (4 December 2020), Movers and Shakers The Parliament Magazine.
  3. ^ Andreas Rogal (September 30, 2021), Budget Committee MEPs reverse Council cuts to 2022 EU Budget The Parliament Magazine.
  4. ^ Karlo Ressler European Parliament.
  5. ^ Members European Internet Forum.
  6. ^ Members URBAN Intergroup.