Karolos Papulias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karolos Papulias

Karolos Papulias (4 qershor 1929, Janinë - 26 dhjetor 2021) është politikan dhe diplomat grek, dy herë ministër i jashtëm gjatë dhe fill pas luftës së ftohtë dhe president i Greqisë për dy mandate gjatë periudhës 2005-2015 pasi u zgjodh me një shumicë të paparë votash, 279, prej 300 gjithsej në parlamentin e vendit.

Me baba me origjinë nga Pogoniani i Greqisë, zonë në kufi me Shqipërinë, ai u rrit në atë krahinë, në Janinë dhe Athinë.[1]

Anëtar themelues i Lëvizjes Socialiste Panhelenike (PASOK) dhe aleat i Andrea Papandreut, Papuliasi 75-vjeçar u zgjodh president me mbështetje si nga partia e tij, ashtu edhe nga partia e qendrës së djathtë aso kohe në pushtet Demokracia e Re, e cila e emëroi për të pasuar Kostis Stefanopulos në këtë funksion kryesisht ceremonial.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2017. Marrë më 26 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)