Karsten Lauritzen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Karsten Lauritzen
Karsten Lauritzen (V).jpg
Ministër i Taksave
28 qershor 2015 – në vazhdim
Paraardhësi: Benny Engelbrecht
Të dhënat personale
Lindi më: 14 tetor 1983
Lindi në: Løgstør, Danimarkë
Kombësia: Danezë
Partia politike: Partia Liberale e Danimarkës

Karsten Lauritzen (lindi më 14 tetor 1983) është anëtarë i parlamentit danez për partinë e liberale që nga 23 nëntori 2007. Ai u bë ministër i taksave nga 28 qershori 2015 në kabinetin e Lars Løkke Rasmussen.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karsten Lauritzen lindi më 14 tetor 1983 në Løgstør, por ai jeton në Hjørring. Babai i tij është fermer dhe ish-kryetar i bashkisë në komunën Vesthimmerland. Karsten shkoi në shkollën Vilsted-Vindblæs nga viti 1989 deri në vitin 1998, pastaj shkoi në shkollën rinore në Aabybro nga viti 1998 deri në vitin 1999 dhe në shkollën rinore në Skals nga viti 1999 deri në vitin 2000.