Kaseli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 51°19′V 9°30′L / 51.317°V 9.500°L / 51.317; 9.500

Kassel
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Hessen
Qarku Kassel
Kryetari i Bashkisë Bertram Hilgen (SPD)
Partia SPD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 106,79 km2
Popullsia 193.773 (qershor 2006) banorë
Dendësia 1.812 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 34001–34134
Prefiksi 0561
Faqja Zyrtare www.stadt-kassel.de

Qyteti Kasel është i vetmi qytet i madh në Hesenin Verior, për nga madhësia rradhitet si qytet i tretë pas Wiesbadenit dhe Frankfurt am Main të landit Hesen. Kaseli është dhe qytet kryesor historik i Hesenit. Kaseli është i njohur për nga shtrirja e tij nga në të dy anët e lumit Fulda, edhe për ekspozitën e artit që quhet Documenta e cila mbahet në çdo 4 apo 5 vjet që nga viti 1955. për këtë arsye qyteti Kasel që nga marsi i vitit 1999 quhet edhe qyteti-dokumenta.

Kaseli ka diku rreth 194.427 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]