Jump to content

Kassandra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kassandra (1991-1992) ishte një telenovele venezuelase, shkruar nga Delia Fiallo dhe të drejtuara nga D'Angelo Grazie dhe Olegario Barrera, që përfshin një cigane qe martohen në një familje të pasur. Ajo nuk e di se megjithatë, ajo është e mbesa e njeriut te pasur në shtëpi. Burri i saj është vrarë në natën e dasmës se saj, dhe ajo fajësohet për vrasjen.

Ajo pati 150 seri, dhe është një sukses i madh Venezuela, por shumë e njohur edhe në Rumani, Maqedoni, Serbi, Bullgari, Rusi, Siri, Indonezia, Itali dhe vende të tjera. Hyri në libër Guinness Book për shikueshmërinë në 128 shtete.

Më vonë, në 2005 Televisa bëri version të ri të kësaj telenovele Peregrina.

Telenovela u transmetua edhe në Shqipëri.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]