Katalizatori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Katalizator)
Jump to navigation Jump to search

Katalizatori është lënda e cila përdoret për ta përshpejtuar, për të ngadalësuar ose dhe për të ndryshuar rrjedhën e një reaksioni kimik, por që vetë nuk pëson asnjë ndryshim. Nuvola apps edu science.svg Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.

Ne qofte se katalizatori eshte ne gjendje agregate te njejte me reaktantet dhe produktet e reaksionit kemi te bejme me katalize homogjene Ne qofte se katalizatori eshte ne gjendje agregate tjeter ne krahasim me reaktantet dhe produktet e reaksionit kemi te bejme me katalize heterogjene. cfare jane enzimat? Enzimat jane proteina qe prodhohen nga qelizat dhe veprojne si katalizatore biologjike.Enzimat gjenden ne cdo gjallese.Trupi yne permban me mijera lloje enzimash.Per shembull:enzima katalizatore rrit shpejtesine e shperberjes se peroksidit te oksigjenit ne qeliza perpara se ai te na demtoje.Amilaza qe gjendet ne peshtyme,shpejton shperberjen e niseshtese ne ushqimin tone.Pa enzimat,ne temperature e trupit,shumica e reaksionit ne qeliza,do te ishin shume te ngadalta dhe ne do te vdisnim.Enzimat ndikojne qe keto reaksione te zhvillohen shpejt ne temperature te ulet. Si veprojne katalizatoret? Qe te ndodhe nje reaksion,grimcat e reaktanteve duhet te kene mjaftueshem energji per tu perplasur dhe per te prishur lidhjet e vjetra.