Jump to content

Katrani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Katrani është një lëng veshtullor bojëkafe i errët prej hidrokarboni dhe karboni të lirë, që përftohet nga variete të gjera materialesh organike përmes distilimit destruktiv. Katrani mund të prodhohet nga qymyrguri, druri, nafta dhe torfa[1].

Ai perbehet nga shume lende te ndryshme kimike qe vendosen drejt e ne hojezat delikate te mushkerive.Nderkohe qe katrani vendoset hojezat demtohen.Indi i demtuar behet i trashe gjithnje e me i trashe aq sa pengon shkembimin e gazeve sic duhet. Disa prej lendeve kimike te katranit shkaktojne kancer.Kanceri i mushkerive zhvillohet "ne heshtje" pa shkaktuar probleme derisa arrin ne nje pike ku mjeket nuk mund ta trajtojne ate.

  1. ^ Daintith, John. "tar". Oxford University Press (bot. 6th). A dictionary of chemistry. Marrë më 20 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)