Katun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Një Katun në Mal të Zi

Katun - Katuni është një fjalë me origjinë shqiptare - vllahe, e cila i referohet një strehimi të përkohshëm veror baritor (pastoral) në mal. [1] Katunde kishte në kullotat malore të Istrias dhe duke kaluar nëpërmjet Velebitit, Dinariteve e deri në Epirin jugor. [2] Katunet zakonisht ishin një lloj strehe shumë modeste, të bëra nga materiali i punuar me dorë, më së shpeshti si një mur guri i thatë, i mbuluar me degë dhe bar, shumë i vogël - mjaftueshëm sa për të strehuar kokën në raste të motit të keq dhe stuhive.

Tani si duket përsëri janë rikthyer në modë, sidomos në rastet kur u ofrohen turistëve të cilët i vizitojnë viset malore. [2]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "katun" (në hrvatski). Hrvatski leksikon. Marrë më 9 prill 2014. 
  2. ^ a b "Istarski Katuni" (në hrvatski). Istrapedia. Marrë më 9 prill 2014. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]