Jump to content

Katun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Katuni)
Një Katun në Mal të Zi

Katun - Katuni është një fjalë me origjinë shqiptare - vllahe, e cila i referohet një strehimi të përkohshëm veror baritor (pastoral) në mal. [1] Katunde kishte në kullotat malore të Istrias dhe duke kaluar nëpërmjet Velebitit, Dinariteve e deri në Epirin jugor. [2] Katunet zakonisht ishin një lloj strehe shumë modeste, të bëra nga materiali i punuar me dorë, më së shpeshti si një mur guri i thatë, i mbuluar me degë dhe bar, shumë i vogël - mjaftueshëm sa për të strehuar kokën në raste të motit të keq dhe stuhive.

Tani si duket përsëri janë rikthyer në modë, sidomos në rastet kur u ofrohen turistëve të cilët i vizitojnë viset malore. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "katun" (në kroatisht). Hrvatski leksikon. Marrë më 9 prill 2014.
  2. ^ a b "Istarski Katuni" (në kroatisht). Istrapedia. Marrë më 9 prill 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]