Jump to content

Kauçuku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kauçuk)

Kauçuku është lëndë e përkulshme, e cila nxirret nga një lëng i trashë veshtullor, që kullon nga trungu i disa drurëve tropikalë ose nxirret në mënyrë artificiale nga përpunimi i naftës apo qymyrgurit dhe përdoret gjerësisht për prodhimin e gomës e të sendeve prej gome.

 Commons: Rubber – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.