Jump to content

Kauai County

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kauai County

Kauai County është një nga pes qarqetshtetin federal HawaiiShteteve të Bashkuara të Amerikës.[1] Ai përbëhet nga ishujt Kauaʻi, Niʻihau, Lehua dhe Kaʻula. Që nga Regjistrimi i vitit 2020, popullsia ishte 73,298. Selia e qarkut është Līhuʻe. Zona Statistikore Mikropolitane Kapa'a përfshin të gjithë Qarkun Kauai..[2]

Burimi i te dhenave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Find a County" (në anglisht). National Association of Counties. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2011. Marrë më 7 qershor 2011.
  2. ^ "U.S. Census Bureau QuickFacts: Kauai County, Hawaii" (në anglisht). United States Census Bureau. Marrë më 28 qershor 2014.