Kelechi Emeteole

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kelechi Emeteole (195121 qershor 2017) ishte futbollistë nigerianë i cili ishte pjesë e kombëtares nigeriane në Kupën e Kombeve Afrikane 1976.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emeteole ka luajtur 17 ndeshje për Nigerinë duke shënuar 4 gola. Ai ishte asistent i trajnerit i skuadrës Super Eagles dhe kreu i trajnerit të Heartland F.C., Enugu Rangers dhe El-Kanemi Warriors F.C..[1] Ai u shkarkua si trajner i Enugu Ranger në maj 2015, ku ai ishte në pagë për tre mujore.[2] Ai u punësua si trajner i Maiduguri nga El-Kanemi Warriors në gusht 2015.[3]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emeteole vdiq më 21 qershor 2017 në spital në moshën 66 vjeçare duke qenë nën mjekim.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ George Akpayen (21 qershor 2017). "Nigeria mourns as Emeteole dies". SuperSport. Marrë më 22 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Samuel Ahmadu (28 maj 2015). "Enugu Rangers sack coach Kelechi Emeteole". Goal. Marrë më 22 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "El-Kanemi appoints Kelechi Emeteole as new coach". Premium Times. 13 gusht 2015. Marrë më 22 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)