Kemal Edhem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kemal Edhem
Drejtor gjeneral i Al Mukhabarat Al A'amah
Në detyrë
1965–1979
MonarkuMbreti Fejsal
King Khalid
Pasuar ngaTurki El Fejsal
Të dhëna vetjake
U lind më
Kemal Ibrahim Edhem

1929
Stamboll, Turqi
Vdiq më29 Tetor 1999
Kajro, Egjipt
Fëmijët7
Prindër(it)
  • Ibrahim Edhem (babai)
  • Asia Edhem (nëna)
Shkollimi

Kemal Ibrahim Edhem (arabisht: كمال ابراهيم ادهم Kamal Ibrahim Adham; 1929 – 29 tetor 1999) ishte një biznesmen saudit me prejardhje shqiptare dhe turke, dhe drejtor i përgjithshëm i Al Mukhabarat Al A'amah nga 1965 deri në 1979.

Ai shërbeu si këshilltar mbretëror për Mbretin Fejsal bin Abdulaziz Al Saudi dhe mbretin King Khalid bin Abdulaziz Al Saudi.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Presidents of GIP