Ken Kesey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ken Kesey
Skeda:Kesey4.jpg
Ken Kesey më 1984, në Miami Book Fair International
Ditëlindja:17 shtator 1935
Vendlindja:La Junta, Colorado, Flag of United States.svg SHBA
Ditëvdekja:10 nëntor 2001
Vendvdekja:Eugene Origon SHBA
Kombësia:Amerikanë
Zhanri:Novelë, postmodernizëm


Kenneth Elton Kesey (17 shtator 193510 nëntor 2001) ishte shkrimtar amerikan, më I njohur për romanin e tij Fluturimi mbi folenë e qyqes, dhe si ikonë e kontrakulturnës, sipas disave, përfaqëson lidhjen ndërmjat Beat gjeneratëshipikës së 1950-tës.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa prej veprave më tënjohura të Kesey-t përfshijnë:[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Martin, Blank (19 janar 2010). "Selected Bibliography for Ken Kesey". Literary Kicks. Marrë më 2014-12-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ken Kesey – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale