Ken Noda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ken Noda (i lindur më 5 tetor 1962) është një pianist koncert Amerikan, shoqërues, trajner vokal dhe kompozitor. Një talent i jashtëzakonshëm në muzikë, ai filloi kompozimin dhe performimin e muzikës si një pianiste koncert para moshës 11. Ai ka performuar me orkestra simfonike në të gjithë botën dhe ka kompozuar këngë të shumta të artit dhe pesë opera. Ai ka punuar si trajner vokal në Operan Metropolitane që nga viti 1991, dhe aktualisht është asistent muzikor për dirigjentin James Levine.

Kompozime Operash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • The Canary and the Baseball në moshën 10 vjeçare
  • The Rivalry (1976) në moshën 13 vjeçare
  • The Highwayman (1979) and The Magic Turtle (1980) në moshën 16 vjeçare [1]

Gjithashtu ka kompozuar rreth 65 këngë.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ken Noda". italianopera.org. Marrë më nëntor 28, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Evan Senior (1978), "Ken Noda", Music and Musicians, 27, f. 17 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)