Jump to content

Kevlar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fibër aramid e verdhë e artë (Kevlar).

Kevlar (para-aramid) është një fibër sintetike e fortë, rezistente ndaj nxehtësisë, e lidhur me aramidet e tjera si Nomex dhe Technora. I zhvilluar nga Stephanie Kwolek në DuPont në vitin 1965, materiali me rezistencë të lartë u përdor për herë të parë komercialisht në fillim të viteve 1970 si një zëvendësim për çelikun në gomat e garave. Zakonisht tjerrë në litarë ose fletë pëlhure që mund të përdoren si të tilla, ose si një përbërës në përbërësit e materialit të përbërë.

Kevlar ka shumë aplikime, duke filluar nga gomat e biçikletave dhe velat e garave deri te jelekët antiplumb, të gjitha për shkak të raportit të lartë të rezistencës ndaj peshës; me këtë masë është pesë herë më i fortë se çeliku. Përdoret gjithashtu për të bërë koka daulleje moderne marshuese që i rezistojnë ndikimit të lartë; dhe për linjat e ankorimit dhe aplikime të tjera nënujore.

Një fibër e ngjashme e quajtur Twaron me të njëjtën strukturë kimike u zhvillua nga Akzo në vitet 1970; prodhimi komercial filloi në 1986, dhe Twaron tani prodhohet nga Teijin.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]