Jump to content

Khaled Hosseini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Khaled Hosseini
U lind më4 mars 1965
Kabul, Afganistan

Khaled Hosseini (Persisht : خالد حسینی [ˈxɒled hoˈsejni] ; Anglisht : /ˈhɑːlɛd hoʊˈseɪni/ ; lindur në 4 mars 1965) është një afganistanez-amerikan novelist dhe mjek. Ai ka jetuar në ShBA që kur ishte 15 vjeç dhe është shtetas amerikan. Romani i tij i madh e shkruar në 2003, Gjuetari i balonave, ishte një bestseller ndërkombëtar, duke u shitur në më shumë se 15 milion kopje në mbare botën. Romani i tij i dytë, "Njëmijë diej Vezullues", u nxor në tragë në 22 maj 2007. Në 2008, libri ishte më i shituri në B. M., në më shumë se 700.000 kopje të shitura.

Hosseini u lind ne Kabul ku babai i tij punonte për Ministrinë e Jashtmë Afganistaneze. Në 1970, Hosseini dhe familja e ti u zhvendosen në Teheran, Iran, ku babai i tij punonte për Ambasadën Afgane. Në 1973, familja e Hosseinit u kthye ne Kabul, dhe vëllau me i vogël i Hosseinit u lind ne korrik te atij viti.

Ne 1976, babai i Hosseinit mori një punë në Paris, Francë dhe u zhvendosen familjarisht atje. Ata vendosen te mos ktheheshin me ne Afganistan sepse Partia Demokratike E Popullit Afganistaneze kishte kapur pushtetin me anë të një grusht shteti të përgjakshëm në prill 1978. Në vend të kësaj, në vitin 1980 ata kërkuan azil politik në Shtetet e Bashkuara dhe e bëne rezidencën e tyre në San Jose, Kaliforni.

Hosseini u diplomua nga Shkolla e Mesme Pavarësia ne San Jose me 1984 dhe u regjistrua në Santa Clara University, ku ai fitoi një diplomë Bachelor në biologji në 1988. Një vit më pas, ai hyri në Universitetin e Kalifornisë, San Diego, Shkolla e Mjekësisë, ku ai fitoi MD tij në vitin 1993. Ai përfundoi profesionimin e tij në mjekësi të brendshme në Cedars-Sinai Medical Center në Los Anxhelos në vitin 1996. Ai praktikoi mjekësi deri në një vit e gjysmë pas shkrimit te Gjuetarit te Balonave.

Hosseini është aktualisht një i Dërguar i Mirësisë për Komisionarin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatë (UNHCR). Ai jeton në pjesën veriore të Kalifornisë me gruan e tij, Roya, dhe dy fëmijët e tyre.

Kur ishte një fëmijë, ai lexoi një pjesë të madhe të poezisë persiane, si dhe përkthimet e romaneve Persian duke filluar nga Alice in Wonderland te Mike seri Mickey Spillane's Hammer. "Kujtime shumë të bukura të fëmijërisë " e Hosseinii në Afganistan të qetë para epokës sovjetike, si dhe përvojat e tij personale me njerëz të Hazara Afganistanit çoi në shkrimin e romanit të tij të parë, Gjuetari i balonave. Një njeri Hazara, i quajtur Hossein Khan, punoi për Hosseinin kur ata ishin duke jetuar në Iran. Kur Khaled Hosseini ishte në klasën e tretë, ai mësoi Khan për të lexuar dhe shkruar. Edhe pse marrëdhëniet e tij me Hossein Khan ishin te shkurtëra dhe tepër formale, kujtimet e K. Hosseinit per kete marrëdhënie u shërbyen si një frymëzim për marrëdhëniet në mes Hassanit dhe Amirit në Gjuetarin e Balonave.

Referime për Biografinë dhe Kritikat për Novelat mund ti Gjeni në :

  • Booklist, July, 2003, Kristine Huntley, review of The Kite Runner, p. 1864.
  • Kirkus Reviews, May 1, 2003, review of The Kite Runner, p. 630.
  • Library Journal, April 15, 2003, Rebecca Stuhr, review of The Kite Runner, p. 122; November 15, 2003, Michael Adams, review of The Kite Runner (audio version), p. 114.
  • New York Times Book Review, August 3, 2003, Edward Hower, review of The Kite Runner, p. 4.
  • Publishers Weekly, May 12, 2003, review of The Kite Runner, p. 43.
  • School Library Journal, November, 2003, Penny Stevens, review of The Kite Runner, p. 171.
  • Stuhr, Rebecca. Reading Khaled Hosseini. Santa Barbara, Calif : Greenwood Press, 2009.
  • Times (London, England), August 30, 2003, review of The Kite Runner, p. 17