Khasan Khalmurzaev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Khalmurzaev në Kampionatin Evropian të Xhudos 2016 në Kazan, Rusi

Khasan Magometovich Khalmurzaev (rusisht: Хасан Магометович Халмурзаев; i lindur më 9 tetor të vitit 1993 në Nazran, Ingushetia, Rusi) është një xhudist rus. Khasan debutoi në peshën -81 kg në Lojërat olimpike verore 2016 dhe fitoi medaljen e artë.

Vëllai i tij binjak Khusen është gjithashtu një xhudist.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Oleg Bogatov (25 qershor 2016). "Дзюдоист Халмурзаев: когда зазвучал гимн России, еле сдерживал слезы" [Judoka Khalmurzaev: I can hardly fight back my tears after hearing the Russian Hymn] (në rusisht). R-Sport. Marrë më 9 gusht 2016.
  2. ^ [1]