Khuen Héderváry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Khuen Hedervary
Khuen Hedervary Portret
U lind në23 Maj 1849
Vdiq16 Shkurt 1918
KombësiaÇek
ShtetësiaHungareze
ProfesioniPolitikan
Vite aktiviteti4 Dhjetor 1883 – 22 Prill 1912
TitulliKryeministër
ParardhësiKalman Szell
PasardhësiIstvan Tisza
FëmijëSandor, Karoly

Khuen Hedervary ishte politikan dhe udhëheqës i ushtrisë Hungareze gjatë viteve sa ishte aktiv. U zgjodh poashtu edhe oficer i ushtrisë dhe pastaj edhe kryeministër.[1]

Karriera si Politikan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Khuen-Hedervary u bë Ban i Mbretërisë së Kroacisë-Sllavonia më 1883 pas trazirave dhe çrregullimeve që u penguan për shkak të mospërputhjes së Hungarisë me vendbanimin kroato-hungarez (p.sh. pallto dygjuhësh u vendosën në ndërtesa publike dhe gjuha hungareze ishte jozyrtarisht futur në shërbimin publik, dmth. nëpunësit ishin të detyruar ta dinë për të marrë / mbajtur vendin e punës). Perandori Franz Jozef e emëroi atë në pozitë për të penguar rezistencën e fortë kroate ndaj dualizmit të krijuar nga kompromisi austro-hungarez i vitit 1867, duke ruajtur sovranitetin dhe perandorinë austriake nga prishja e mundshme.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.bibl.u-szeged.hu/ha/kulpol/khuen.html
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2018. Marrë më 23 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)