Kisha e Shën Jovanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kisha e Shën Jovanit
Kisha e Shën Jovanit is located in Shqipëria
Kisha e Shën Jovanit
Kisha e Shën Jovanit në hartë
Lloji Arkitekturë
Vendndodhja Boboshticë, Rrethi i Korçës, Shqipëri
Koordinatat 40°33′22″V 20°45′37″L / 40.555984°V 20.760306°L / 40.555984; 20.760306Koordinatat: 40°33′22″V 20°45′37″L / 40.555984°V 20.760306°L / 40.555984; 20.760306
Ndërtuar Shek.XIV
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 786/1
Nr. i referencës KO060
Tipologjia Objekt kulti

Kisha e Shën JovanitKorçë i përket periudhës së shek XIV. Nga ana arkitektonike ajo është ngritur në të njëjtën periudhë me Kisha e Shën Mitrit. Te dyja jane afër njëra tjetrës dhe përdorin gurë të zinj të zonës. Bie në sy piktura e hershme e kësaj kishe, e cila, ashtu si Kisha e Shën Mitrit ka piktura murale me ngjyrë të kuqe.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]