Jump to content

Kissaten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një kissatenJinbōchō, Tokio, Japoni

Një kissaten (喫茶店, fjalë për fjalë një "dyqan pijesh çaji"), është një dhomë çaji në stilin japonez që është gjithashtu një dyqan kafeje. Ata u zhvilluan në fillim të shekullit të 20-të si një dallim nga një kafene, pasi kafenetë ishin bërë vende që shërbejnë gjithashtu alkool me zhurmë dhe festime. Një kissateb ishte një vend i qetë për të pirë kafe dhe vende grumbullimi për shkrimtarët dhe intelektualët.

Në zonat urbane, njerëzit shpesh shkojnë në kissaten për mëngjes ku mund të kenë "shërbim në mëngjes" me bukë të thekur, vezë të ziera ose të skuqura, një copë proshutë dhe një filxhan çaj ose kafe.

Ekziston edhe fenomeni modern i manga kissa, i cili është një version i kissaten por me video lojëra, manga dhe makina shitëse në vend të kafesë.