Klasi Queen Elizabeth (aeroplanmbajtëse)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
HMS Prince of Wales (plani i parë) dhe HMS Queen Elizabeth (sfondi) më 19 maj 2021.

Aeroplanmbajtëset e klasit të Mbretëreshës Elizabeth të Marinës Mbretërore të Mbretërisë së Bashkuar përbëhen nga 2 anije. Anija kryesore e klasës së saj, HMS Queen Elizabeth, u emërua më 4 korrik 2014[1] për nder të Elizabeth I[2] dhe u vu në punë më 7 dhjetor 2017. Anija e saj simotër, HMS Prince of Wales, u lëshua në 21 dhjetor 2017 dhe u vu në funksion më 10 dhjetor 2019. Ato formojnë përbërësit qendrorë të Grupit të Strike të Transportuesit në MB.[3]

Kontrata për anijet u shpall në korrik 2007, duke i dhënë fund vonesës disavjeçare për çështjet e kostos dhe ristrukturimin e ndërtimit të anijeve detare britanike. Kontratat u nënshkruan një vit më vonë, më 3 korrik 2008, me Aleancën e Transportuesve të Avionëve, një partneritet i formuar me Babcock International, Thales Group, A&P Group, Ministrinë e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar dhe BAE Systems. Në vitin 2014, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi se transportuesi i dytë do të vihej në shërbim, duke i dhënë fund viteve të pasigurisë rreth të ardhmes së tij. Kjo u konfirmua nga Rishikimi Strategjik i Mbrojtjes dhe Sigurisë 2015, me të paktën një transportues të disponueshëm në çdo kohë.[4][5]

Anijet kanë një zhvendosje prej rreth 65,000 ton (64,000 ton të gjatë; 72,000 ton të shkurtër), janë 284 metra (932 ft) të gjata dhe janë luftanijet më të mëdha të ndërtuara ndonjëherë për Marinën Mbretërore. Carrier Air Wing (CVW) do të ndryshojë në varësi të llojit dhe vendndodhjes së vendosjes, por do të përbëhet nga një maksimum prej 24 F-35B në rrethana normale (ose 36 në raste ekstreme) dhe helikopterë Merlin si në rolin e paralajmërimit të hershëm të shërbimeve ashtu edhe në ato ajrore. Kostoja e parashikuar e programit është 6.2 miliardë £.[6]

Rishikimi Strategjik i Mbrojtjes dhe Sigurisë i vitit 2010 njoftoi synimin për të blerë "variantin e transportuesit" të Lockheed Martin F-35C dhe për të ndërtuar Princin e Uellsit në një konfigurim të rikuperimit të arrestuar me pengesë të asistuar nga katapultë (CATOBAR). Megjithatë, në vitin 2012, pasi kostot e parashikuara të sistemit CATOBAR u rritën në rreth dyfishin e vlerësimit fillestar, qeveria njoftoi se do t'i rikthehej modelit origjinal duke vendosur F-35B nga transportuesit e konfiguruar me ngritje të shkurtër dhe ulje vertikale (STOVL).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "HMS Queen Elizabeth is named by Her Majesty The Queen". www.royalnavy.mod.uk (në anglisht). 4 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2018. Marrë më 5 mars 2018.
  2. ^ George Allison (4 mars 2018). "Royal Navy press team confirm which monarch HMS Queen Elizabeth is named for". Ukdefencejournal.org.uk. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2018. Marrë më 4 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ "UK Carrier Strike Group Assembles for the First Time". Royal Navy. 5 tetor 2020. Marrë më 5 nëntor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Queen Elizabeth class aircraft carrier: A Guide". UK Defence Journal. 3 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2014. Marrë më 14 nëntor 2014. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "UK aircraft carrier Prince of Wales to go into service". BBC. 5 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2014. Marrë më 18 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  6. ^ Stampa:Cite Hansard