Klaus Kinkel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Klaus Kinkel (lindi më 17 dhjetor 1936 në Metzingen, Gjermani) është një ish-politikan gjerman nga partia liberale (FDP) dhe një jurist. Nga 1979-1982 ishte Presidenti i Shërbimit Informativ të Gjermanisë (Bundesnachrichtendienst-BND). Nga 1991-1992 ishte ministër i drejtësisë në kabinetin e kancelarit Helmut Kohl, nga 1992-1998 ishte ministër federal i punëve të jashtme dhe nga 1993-1998 ishte zavendëskancelar. Nga 1993-1995 ishte kryetari i partisë liberale (FDP). U nda nga jeta më 4 mars 2019 në Sankt Augustin, Gjermani.

Mirënjohjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]