Klubi i Volejbollit Stambolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Klubi i Volejbollit në Stamboll (turqisht: Istanbul Voleybol Kulübü) (me pak fjalë: İVK) është një klub sportiv i themeluar në vitin 2010 në Üsküdar, Stamboll.[1] Ajo i luan ndeshjet e saj në Deniz Esinduy Salla Sportive me një kapacitet prej 1,288 njerëz. Dega kryesore e tij është volejbolli. Përveç kësaj, ai operon vetëm në degën e gjuajtjes me hark. Nüket Yolaç është presidenti i klubit, i cili ka ngjyrat Kuq-Bardhë-Zi.

Ekipi i Volejbollit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke luajtur në Ligën Lokale të Stambollit midis 2010-2015, klubi ka qenë duke garuar në Ligën Rajonale, e cila është një kampionat më i lartë, që nga sezoni 2015-2016.

Në sezonet 2016-2017 dhe 2018-2019, ai u bë kampion i grupeve në Ligën Rajonale dhe doli i dyti në finale.

Duke garuar në Ligën Rajonale në sezonin 2020-2021, klubi përfundoi ndeshjet e tyre në grup si udhëheqësi i mundur. Mundja e ekipeve Çorlu Volejboll dhe Kuzey Yıldızları në ndeshjet finale, duke humbur setin e parë në ndeshjen finale ndaj Ocean College 3-1 dhe duke përfunduar e dyta në kampionat.

volejboll plazhi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burra dhe gra morën pjesë në ligën e volejbollit në plazh, e cila është liga më e madhe e klubeve të volejbollit në plazh në botë, e cila u krijua për herë të parë në Turqi dhe në botë me pjesëmarrjen e vetëm klubeve.

Në sezonin 2017, Rajoni i Marmara përfundoi i 3-ti dhe Turqia e 9-ta në Gratë.[2]

Në sezonin 2018, ajo përfundoi turneun si kampione e Stambollit dhe e 5-ta në Turqi.[3]

Në kategorinë e meshkujve, në sezonin 2017, ai përfundoi kampionatin në vendin e 5-të në Rajonin Marmara dhe nuk arriti të kualifikohej në finale.

Në sezonin 2018, ekipi i meshkujve përfundoi turneun si i 5-ti në Turqi.[4]

Pasi u organizua në vitin 2018, liga e Klubeve të Volejbollit në Beach nuk u organizua përsëri nga TVF.

Pergjegjesi sociale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi i Volejbollit në Stamboll është një klub aktiv në fushën e përgjegjësisë sociale përveç aktiviteteve sportive.

Më 5 qershor 2021, Dita Botërore e Mjedisit, u zbatua projekti i ri i përgjegjësisë shoqërore "Çdo Set është një Fidan".

Secila Set është një Projekt Fidanësh i filluar në ndeshjet e Ligës Rajonale të sezonit 2020-2021 dhe do të vazhdojë në sezonin 2021-2022. Në faqen zyrtare të klubit, detajet e projektit dhe situata në të cilën do të dhurohen fidanë janë njoftuar, dhe ka një numërues në faqen kryesore se sa fidanë do të dhurohen që nga ndeshja e parë.

Klubi dhuroi 16 fidanë për tu mbjellë përmes OGEM, Fondacioni i Drejtorisë së Përgjithshme të Pylltarisë, pas 16 setesh të fituara në 6 ndeshje të luajtura në grupin e Ligës Rajonale dhe fazat finale në sezonin 2020-2021.[5]

Projekti i Përgjegjësisë Sociale të Ndihmës Materiali për Shkollat ​​e Fshatit i iniciuar nga klubi në 2014 ka arritur në nëntë shkolla të fshatit në Şırnak (2), Van, Bingöl, Batman, Diyarbakır, Muş (2) dhe Şanlıurfa.[6]

Me fillimin e arsimit ballë për ballë në shkollat ​​e fshatit pas Pandemisë 2021, shkolla e fshatit 45 km larg Şanlıurfa, Shkolla Fillore Eyyübiye Bulduk.[7]

Përveç mbështetjes materiale për shkollat ​​e fshatit, ajo kryen projekte të përgjegjësisë sociale në ngjarje të tjera shoqërore.

E para nga këto ndihma, pas katastrofës minerare në Soma në 2014, një ekip i volejbollit të klubit shkoi në ndeshjen e saj të parë zyrtare me një fanellë të Zezë me #SOMA në të. Pas ndeshjes, këto fanella u shitën me ankand dhe u dërguan për të kontribuar për edukimin e një fëmije që humbi babanë e tij në aksidentin e minierave në Soma.[8]

Klubi i bëri këto projekte në vitin 2020 duke ndihmuar fëmijët e Siirt të cilët ndërtuan fusha volejbolli me gomat që blenë nga stacioni i karburantit.

Ai dhuroi fidanë për pyjet e dëmtuara në Zjarrin e Pyjeve në Hatay.[9]

Përveç kësaj, ai vazhdoi me ndihmën që dha në tërmetet që ndodhën në Izmir dhe Elazig.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja zyrtare e Degës së Volejbollit të Klubit të Volejbollit në Stamboll

Faqja zyrtare e degës së gjuajtjes me hark

  1. ^ "İstanbul Voleybol Kulübü Derneği kuruldu". Voleybolunsesi (në turqisht). 15 korrik 2010. Marrë më 2021-07-05.
  2. ^ "TVF Plaj Voleybolu Kulüpler Ligi Finallerine Katılacak Kulüpler Belli Oldu!". Türkiye Voleybol Federasyonu | TVF (në turqisht). 22 qershor 2017. Marrë më 2021-07-05.
  3. ^ "İstanbul Voleybol, İstanbul şampiyonu". Voleybolunsesi (në turqisht). 9 korrik 2018. Marrë më 2021-07-05.
  4. ^ "TVF Plaj Voleybolu Kulüpler Ligi Finalleri'nde 2.Gün Sona Erdi". Türkiye Voleybol Federasyonu | TVF (në turqisht). 21 korrik 2018. Marrë më 2021-07-05.
  5. ^ Eskigülek, Savaş. "İstanbul Voleybol Kulübü sözünü tuttu, her set için 1 fidan bağışı yaptı | Voleybol Aktuel" (në turqisht). Marrë më 2021-07-05.
  6. ^ "KÖY OKULLARINA MALZEME DESTEĞİ - İstanbul Voleybol Kulübü" (në turqisht). 20 gusht 2020. Marrë më 2021-07-05.
  7. ^ "İVK köy okullarına destek projesinin dokuzuncusunu destekledi". Voleybolunsesi (në turqisht). 5 mars 2021. Marrë më 2021-07-05.
  8. ^ "DİĞER YARDIM VE FAALİYETLER - İstanbul Voleybol Kulübü" (në turqisht). 20 gusht 2020. Marrë më 2021-07-05.
  9. ^ Eskigülek, Savaş. "İstanbul Voleybol Kulübü Yardım Kampanyası Başlattı | Voleybol Aktuel" (në turqisht). Marrë më 2021-07-05.