Kodi i Dushanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kodi i Dushanit i njohur edhe si Zakoniku i Dushanit (serb. Душанов законик, Dušanov zakonik) është një përpilim i disa sistemeve ligjore që u shpall nga Stefan Dushanit më 1349 në Shkup. Përdorej në Perandorinë serbe dhe në Despotatin serb që e pasoi. Çmohet si një kushtetutë e hershme, një bashkësi ligjesh që mbarështonte çdo hulli të jetës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]