Kodra e Trimave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kodra e trimave është një lagje në veri të Prishtinës.

Pershkrim[redakto | redakto tekstin burimor]

Kodra e Trimave (apo siç njihet me emrin Vranjevc), është lagjja më e madhe e Prishtinës për nga sipërfaqja tokësore dhe poashtu nga dendësia e popullsisë në Prishtinë. Kodra e trimave shtrihet në pjesën veriore të Prishtinës dhe në mes të saj kalon rruga magjistrale për Besianë, kufizohet në jug me lagjen Tophane dhe në perëndim me lagjen Arbëria. Kodra e trimave ka nje popullsi mjaft te madhe.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]