Kohë moderne (1936 film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kohë Moderne
Grand Op Mod Times.jpg
Regjia ngaÇarli Çaplin (1889-1977)
Shkruar ngaÇarli Çaplin
ProdhuesiÇarli Çaplin për Charles Chaplin Productions, United Artists
LuajnëÇarli Çaplin, Paulette Goddard, Henry Bergman, Stanley Sandford, Chester Conklin Hank Mann, Louis Natheaux
KinematografiaRoland H. Totheron, Ira H. Morgan
MuzikaÇarli Çaplin
Data e publikimit
1936
Kohëzgjatja
87 minuta
ShtetiFlag of the United States.svg SHBA
Gjuhaangleze

Kohë moderne është një film i realizuar në vitin 1936 nga Çarli Çaplin. Filmi i tij i parë në të cilin përdor zërin, ishte një ndryshim për Çarli-n. Megjithëse zërin, nuk e përdor në të gjithë filmin, dhe kur e përdor është në skenën e tij të fundit të paharrueshme kur këndon me lirikë të pakuptueshme. Përsëri duke na treguar mjeshtërinë e tij visive dhe narrative me këtë lëvizje, pasi nuk ka nevojë për lirikë të deshifrueshme që të arrijë të komunikojë atë çfarë ai ka nevojë të komunikojë. Mund ta bëjë edhe në një mënyrë më unike.

Çaplin si punëtor fabrike në Kohë moderne.