Koha gustaviane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
QSicon in Arbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Artikulli ka nevojë për përmirësim gjuhësore. --Adventus 12 gusht 2010 20:54 (CEST)

Koha gustaviane, emërtim i zakonshëm të një epokë në historinë suedeze duke filluar nga grusht shteti i mbretit Gustav III në gusht të vitit 1772 dhe përfundoi me largimin e Gustav IV Adolf në Mars të vitit 1809; ndonjëherë mund edhe të përdoret si term për një periudhë më të zgjeruar prej nga Gustav III hipi në fron 1771 deri atëherë kur vdiq Karl XIII në vitin 1818.