Kolesjan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kolesjani
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Kukësit
Rrethi: Rrethi i Kukësit
Komuna: Komuna Bicaj
Targat e automjeteve: KU
Përdorimi i stampës

Kolesjani është një fshatkomunën Bicajrrethin e KukësitShqipërisë.

11 tetor 1911 u hap shkolla e parë shqipe në fshatin Kolesjan të  Qarkut  Kukës. E para shkollë shqipe dhe një nga më të hershmet në të gjithë veriun, e cila shënoi fillimin e shtrirjes së arsimit kombëtar në malësitë e Kukësi

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]