Kolona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një kolonë kamionëshushtrisë amerikaneHavai.

Një kolonë është një grup automjetesh, zakonisht mjete motorike ose anije, që udhëtojnë së bashku për mbështetje dhe mbrojtje të ndërsjellë. Shpesh, një kolonë organizohet me mbështetje të armatosur mbrojtëse dhe mund të ndihmojë në ruajtjen e kohezionit brenda një njësie. Mund të përdoret gjithashtu në një kuptim joushtarak, për shembull kur vozitni nëpër zona të largëta.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]