Kolonjë (Lushnje)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kolonja
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Fierit
Rrethi: Rrethi i Lushnjës
Komuna: Komuna Kolonjë
Targat e automjeteve: LU
Përdorimi i stampës

Kolonja është një fshatkomunën Kolonjërrethin e LushnjësShqipërisë.

Njesia administrative Kolonje eshte nje nga njesite me me rendesi te bashkise Lushnje,ne territorin e njesise ndodhen edhe biznese te fuqishme te cilat jane te njohura ne gjithe vendin si:Lufra,Soal,etj. Poashtu ne kete njesi ndodhet edhe Manastiri i Ardenices i cili eshte i ndertuar ne shekullin XII dhe ka vlera te medha kulturore,pyjet qe e rrethojne dhe pemet mijevjecare e bejne kete vend nje atraksion turistik te deshiruar. Vizitohet nga mijra turist cdo vit dhe infrastruktura e mire e bejne nje vend krejt te arritshem. Gjithashtu qyteza e Kolonjes e cila eshte e vendosur ne rreze te kodrave te Ardenices bene pjese ne nje nga zonat me te zhvilluar madje mund te themi fshati me zhvillimin me te madh ne Myzeqe ku mund te permendim se ne perjudhen e diktatures ishte nje zone ku ishin perqendruar nje teresi repartesh ushtarake poashtu edhe SMT. Megjithese mungesa e investimeve te shumta qe i duhen kesaj zone nuk eshte dhene,natyra i ka dhuruar te ardhmen edhe te tashmen. Njesia administartive Kolonje perbehet nga fshtrat: Kolonje,Bitaj,Ardenice,Rrapez-fshat,Rrapez-sektor,Shakuj,Gorre,Lumth,Bishqethem.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]