Jump to content

Kompleksi i Haxhi Bektashit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Teqe Haxhi Bektash
Kompleksi i Haxhi Bektashit

Kompleksi i Haxhi Bektashit apo Teqeja e Haxhi Bektashit ose Tyrbja e Haxhi Bektashit (Turqishtja: Hacıbektaş Kompleksi) është një teqeje në Komunën Haxhibektash, Manalat, Nevshehir, Turqi. Eshte tyrbja e Haxhi Bektash Veliut dhe qendra e madhe Haxhi Bektash në qytetin e Kershehirit të Anadollit në Turqi, themeluar në vitin 1282. Mori statusin monument kulture dhe muze në vitin 1964.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selami Mustafa 04/01/1991