Komuna Överkalix

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna Överkalix
Överkalix kommun
Komunë
Stema_figura
Emblema
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Norrbotten
Qarku Qarku Norrbotten
Kryetari i Bashkisë Mikael Larsson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,919,47 km2
 •  tokësore 2.764,52 km2
 •  ujore 154,95 km2
Popullsia 3 405 banorë (30 shtator 2016)
Dendësia 1,23 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Faqja Zyrtare www.overkalix.se

Komuna Överkalix (Suedisht: Överkalix kommun; Finlandisht: Ylikainuun kunta) është komunëqarkun Norrbotten, Suedi.

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në komunë flitet poashtu edhe finlandishtja për shkak afërsisë që është me Finlandën.

Lokalitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Lokalitetet Popullsia
1 Överkalix 946
2 Tallvik 444
3 Svartbyn 281
4 Vännäsberget 207