Jump to content

Kon Tum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kon Tum
Qytet
Katedralja në Kon Tum
Katedralja në Kon Tum
Popullsia
 • Gjithsej160, 724
Faqja zyrtareUebfaqja Zyrtare

Kon Tum është qytet në rajonin Tây Nguyên, Vietnam, ndodhet afër kufirit me Laosin dhe Kamboxhian.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Ushtria Popullore e Vietnamit pushtoi Vietnamin e Jugut më 30 mars 1972 gjatë ofensivës së Pashkëve, dy divizione u përpoqën të kapnin Kon Tum, por dështuan. Sidoqoftë, në mars të vitit 1975, Kon Tumi u pezullua gjatë fushatës së Ho Chi Minh dhe një numër i madh refugjatësh u detyruan të iknin nga lindja në bregun qendror jugor.

Kon Tum ka disa vestigje të periudhës koloniale franceze, si dhe disa fshatra fisnore direkt në periferi të qytetit të rindërtuar vietnamez. Ndër monumentet e qytetit ka një kishë katolike romake në stilti diskrete dhe një seminar të madh francez, i cili strehon një muze të vogël në fiset e kodrës lokale. Prania misionare franceze në Kon Tum kthehet në vitin 1851.