Konopi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Cannabis sativa Koehler drawing.jpg

Konopi (lat. Cannabis) është bimë njëvjeçare dikotiledone, i cili mund të jetë i varieteteve të shumta. Besohet se prejardhjen e ka nga Azia Qendrore, Kina dhe veriperëndimi i Himalajeve, dhe me shekuj shfrytëzohet në industri, mjekësi, dhe me qëllim kënaqësie shpirtërore.

Konopi është i njohur edhe me emrat : kanabis (latinisht), ganxha (indiane), marihuana (në gjuhën spanjolle) dhe bari (nga zhargoni), etj.

Historia e konopit[redakto | redakto tekstin burimor]

Prejardhja e emrit[redakto | redakto tekstin burimor]

Llojet e konopit[redakto | redakto tekstin burimor]

Përdorimi industrial[redakto | redakto tekstin burimor]

Përdorimi në mjekësi[redakto | redakto tekstin burimor]

Statusi ligjor i konopit[redakto | redakto tekstin burimor]

ligjet e shteteve evropiane për konopin

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Cannabis sativa
 Wikiquote: Коnopi – Citate

enciklopedia e konopit[redakto | redakto tekstin burimor]