Jump to content

Konstantin Fedin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konstantin Fedin
U lind mëKonstantin Aleksandrovich Fedin
(1892-02-24)24 shkurt 1892
Saratov, Russian Empire
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Moscow, Soviet Union
OccupationPoet, novelist
Periudha1922–1977
Gjinitë letrareFiction, poetry
Punët e shquaraCities and Years

Konstantin Aleksandrovich Fedin ( Russian </link> </img>  ; 24 February [ – 15 korrik 1977) ishte një romancier dhe funksionar letrar sovjetik dhe rus.

I lindur në Saratov me origjinë modeste, Fedin studioi në Moskë dhe Gjermani dhe u internua atje gjatë Luftës së Parë Botërore . [1] Pas lirimit të tij, ai punoi si përkthyes në ambasadën e parë sovjetike në Berlin . Pas kthimit në Rusi, ai u bashkua me bolshevikët dhe shërbeu në Ushtrinë e Kuqe . Pas largimit nga Partia në 1921, ai u bashkua me grupin letrar të quajtur Vëllezërit Serapion, të cilët mbështetën Revolucionin, por donin lirinë për letërsinë dhe artet.

Tregimi i tij i parë, "Kopshti", u botua në vitin 1922, si dhe drama e tij Bakunin v Drezdene (Bakunin në Dresden). Dy romanet e tij të para janë më të rëndësishmet; Goroda i gody (1924; tr. si Qytete dhe vite, 1962, "një nga romanet e para të mëdha në letërsinë sovjetike" ) dhe Bratya (Vëllezërit, 1928) trajtojnë të dyja problemet e intelektualëve në kohën e tetorit . Revolucioni, dhe përfshijnë "përshtypjet e botës borgjeze gjermane" bazuar në burgosjen e tij gjatë luftës.

Romanet e tij të mëvonshme përfshijnë Pokhishchenie Evropy (Përdhunimi i Evropës, 1935), Sanatorii Arktur (Sanatoriumi Arktur, 1939) dhe trilogjinë historike Pervye radosti (Gëzimet e para, 1945), Neobyknovennoe leto (Një verë e pazakontë, 1948), dhe Kostyor (Zjarri, 1961–67). Ai gjithashtu shkroi një kujtim Gorky sredi nas (Gorky ndër ne, 1943). Edward J. Brown e përmbledh atë si më poshtë: "Fedin, megjithëse ndoshta nuk është një shkrimtar i madh, zotëronte në një shkallë të lartë talentin për të komunikuar atmosferën e një kohe dhe vendi të caktuar. Shkrimi i tij më i mirë të kujton rikrijimin e përvojave të tij, dhe kujtesa e tij është në gjendje të përzgjedhë dhe të mbajë elementë sensualë të skenave të së shkuarës së gjatë, të cilat e bëjnë rrëfimin e tyre një përvojë të pasur." [2]

Nga viti 1959 deri në vdekjen e tij në 1977, ai shërbeu si kryetar i Unionit të Shkrimtarëve Sovjetikë .

  • Hero i Punës Socialiste (1967)
  • Katër Urdhrat e Leninit
  • Urdhri i Flamurit të Kuq të Punës, dy herë
  • Urdhri i Revolucionit të Tetorit
  • Çmimi Stalin, klasa e parë (1949) - për romanin "Gëzimi i parë" (1945) dhe "Asnjë verë e zakonshme" (1947-1948)
  1. ^ R.D.B. Thompson in A.K. Thorlby (ed.), The Penguin Companion to Literature: European (Penguin, 1969), p. 264.
  2. ^ Brown, Russian Literature Since the Revolution, p. 100.