Kordova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Córdoba, Andalusia
Komunë
noform
View of the Roman bridge and the city of Córdoba
Stema_figuraFlag of Córdoba, Spain.svg
Vendndodhja
Córdoba, Andalusia is located in Spanjë
Córdoba, Andalusia
Córdoba, Andalusia

Koordinatat: 37°53′0″V 4°46′0″P / 37.88333°V 4.76667°P / 37.88333; -4.76667

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Córdoba
Qarku Córdoba
Kryetari i Bashkisë José Antonio Nieto Ballesteros
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1255.24 km2
Lartësia 120 m (m.n.d.)
Popullsia 325453 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 169 B.C.E. (Roman colony)
Vendasit Cordobés/sa, cordobense, cortubí, patriciense
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 14001–14014
Koordinatat 37° 53′ 0″ Veri

4° 46′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cordoba.es


Córdoba, Andalusia është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Córdoba, të provincës Córdoba, në Andalusia. Córdoba, Andalusia ka 325453 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1255.24 km2.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]