Jump to content

Korporata Valve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Korporata Valve
LlojiPrivate
IndustriaVideo lojra
Themeluar në1996 Edit this on Wikidata
ThemeluesiGabe Newell
Mike Harrington
Zyrat qendrore
Faqja e internetitwww.valvesoftware.com

Korporata Valve (më parë Valve Software, referuar zakonisht si Valve) është një zhvilluese Amerikane e video lojërave dhe kompani e shpërndarjes digjitale me seli në Bellevue, Washington, United States. Zyra me bazë ne Evropë u hap në vitin 2012 në Luxembourg. E themeluar në 1996 nga ish-punëtoret e Microsoft, Gabe Newell dhe Mike Harrington, Valve zhvilloi seritë e video lojërave Half-Life, Portal, dhe Left 4 Dead. Ajo gjithashtu zhvilloi dhe mban "Source engine" të cilen shumica e lojërave e përdorin, dhe platformën e shpërndarjes se softuerit Steam, e cila ka çuar ne Steam Machine, një linjë e kompjuterëve të lojërave te para-ndërtuar në SteamOS.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themelimi dhe inkorporimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valve u themelua nga punëtoret e Microsoft Gabe Newell dhe Mike Harrington më 24 gusht 1996[1] si një L.L.C. me bazë në Kirkland, Washington. Pas regjistrimit si korporatë në prill të 2003[2], ajo lëvizi në Bellevue, Washington, në të njejtin qytet ku botuesi origjinal, Sierra On-Line, Inc., ishte me bazë.

Source Engine[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha lojërat e Valve janë të ndërtuara në Source Engine. Kompania ka zhvilluar gjashtë lojëra serike: Half-LifeTeam FortressPortalCounter-StrikeLeft 4 Dead dhe Day of Defeat. Valve ka vazhduar me traditën e saj duke zhvilluar Dota 2 si një zevendues të Warcraft III modit[3]. Secila nga këto lojëra filloi si një mod e një pale të tretë që Valve e bleu dhe zhvilloi në një lojë të plotë.

Lojërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojërat e anuluara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojërat e papërfunduara perfshijnë nje RPG me zana[4]Prospero dhe Stars of Blood[5].

Ajo gjithashtu po punonte me Arkane Studios në Return to Ravenholm (njohur si Half-Life 2: Episode Four)[6] dhe The Crossing.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.wipo.int/amc/en/domains/decisions/html/2005/d2005-0038.html
  2. ^ http://www.sos.wa.gov/corps/search_detail.aspx?ubi=602290773
  3. ^ http://www.gameinformer.com/b/features/archive/2010/10/13/dota-2-announced-details.aspx
  4. ^ http://www.pcgamer.com/2010/08/26/valve-were-making-a-fairy-rpg-before-left-4-dead/
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2012. Marrë më 9 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2012. Marrë më 16 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)